Skuteczne sposoby na ból kręgosłupa

Gorąca kąpiel, ciepłe i zimne kompresy, ćwiczenia rozciągające – istnieje naprawdę wiele sposobów na naturalną walkę z bólem kręgosłupa. Aby zniwelować uciążliwe dolegliwości, czasem wystarczy po prostu wyspać się w odpowiedniej pozycji. Gdy bardzo boli, oczywiście można, a nawet trzeba zażyć środek przeciwbólowy. Jednak domowe sposoby na ból pleców skutecznie wspomogą jego działanie.

Bóle pleców dokuczają osobom w każdym wieku. Każdego roku zwiększa się liczba młodych osób, które uskarżają się na dolegliwości kręgosłupa. Winny jest przede wszystkim nasz tryb życia – wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera, w pracy i w domu, to wróg numer jeden zdrowych pleców.

Dlaczego plecy bolą?

Przyczyn dolegliwości kręgosłupa może być jednak wiele. Wśród najczęstszych wymienia się nadwerężenie, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, urazy, a także różnego rodzaju choroby – zwyrodnienia stawów, osteoporozę czy wypadnięcie dysku. Ból kręgosłupa może być jednostajny lub ostry, przejmujący, nasilający się przy niektórych czynnościach. Niezależnie od przyczyny i rodzaju bólu, zawsze jest on bardzo uciążliwy – uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, a nawet skupienie się na pracy czy rozrywce.

Lek przeciwbólowy

Gdy plecy bolą, odruchowo sięgamy po środki przeciwbólowe, przede wszystkim te zawierające paracetamol lub ibuprofen. Zwykle jednak działają one tylko przez określony czas i nie likwidują źródła problemu. Dlatego oprócz leczenia farmakologicznego warto wypróbować domowe sposoby na uśmierzenie bólu kręgosłupa. Pomagają one bowiem nie tylko zniwelować dolegliwość, ale też rozluźnić mięśnie i zrelaksować organizm.

Marsz do łóżka

Ból kręgosłupa najprawdopodobniej minie, gdy wyśpimy się odpowiednio długo i we właściwej pozycji. W ciągu dnia zazwyczaj przyjmujemy pozycję pionową, dlatego właśnie ta pozioma jest szczególnie wskazana przy dolegliwościach pleców. Najlepsza w takim wypadku jest pozycja na wznak.

Przed snem natomiast ukojenie przyniesie gorąca kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejku eterycznego lub soli do kąpieli. Pomoże też napar z rumianku – suszone główki gotujemy przez 15 minut, a następnie wlewamy do kąpieli. Ciepło działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu skutecznie łagodzi ból kręgosłupa.

Kompresy i ćwiczenia

Na bóle kręgosłupa pomogą zarówno ciepłe, jak i zimne kompresy. Aby utrzymać ciepło, gorący kompres można owinąć folią spożywczą, a następnie przykryć bolące miejsce kocem lub kołdrą. Pomoże też termofor. W przypadku kompresów zimnych wystarczy zmoczyć ręcznik lub wykorzystać kostki lodu. Zimna temperatura działa łagodząco – kompresy warto przykładać przez kilka kolejnych dni.

Choć zazwyczaj nie dają natychmiastowego efektu, ćwiczenia rozciągające pomagają w walce z bólem pleców. Nie chodzi jednak o forsowne sporty wyczynowe. Aby złagodzić ból, wystarczy położyć się na brzuchu, podeprzeć rękoma i możliwie najmocniej odchylić plecy. Powtarzane codziennie ćwiczenie w kilku seriach skutecznie zniweluje uciążliwe dolegliwości.